State Outstanding Juniors

YearOutstanding JuniorChapter 
1963Mary Grace AdamsAlgonquin
1964Barbara Hart UlrichLouisa St. Clair
1965Suzanne Wathen StockAlgonquin
1966Eva Lomerson CollinsGeneral Richardson
1967Cornelia Messler Welch GillespieGenesee
1969Sandra Messenger BrownLansing
1970Mary Ellen Crusoe ByrneThree Flags
1971Cornelia Messler Welch GillespieGenesee
1972Barbara Anne GreenJohn Sackett
1973Nancy Jane Parsell GossGenesee
1975Rebecca Dudd ShankAbiel Fellows
1976Kay Ann EarpGrand BlancEast Central Division Winner
1977Andrea Egan WeyhingLouisa St. ClairEast Central Division and National Winner
1978Elizabeth Hopp McGuireYpsilanti
1979Sara Shaw KirstenThree Flags
1980Jean SchmidtCaptain Samuel Felt
1981Mary Ellen Hendershott BensonSarah Treat Prudden
1982Lenette Charlotte RenieLansing
1983Carolyn Graff VargaJohn Sackett
1984Elizabeth Steward GarnerJohn Sackett
1985Shauna Elaine LulaMartin Van Buren
1986Cynthia Barry HartmannSarah Treat Prudden
1987Margaret Coy SpringerMartin Van Buren
1988Marti Oxenger DwyerLucy Wolcott Barnum
1989Annajeanelle Duckworth McInnisIsabellaEast Central Division Winner and National First Runner Up
1990Ellen Harris StewardJohn SackettEast Central Division Winner
1991Elizabeth Steward GarnerJohn Sackett
1992Emily Hopp SalvetteJohn Sackett
1993Jacqueline Merwin GontermanSarah Ann CochraneEast Central Division Winner and National First Runner Up
1994Susan Bensinger PetresSarah Ann Cochrane
1995Teresa Ann JonesElizabeth BienaimeEast Central Division Winner and National First Runner Up
1996Toni Kae Peterson McConnellGeneral Richardson
1997Martha HuntLouisa St. Clair
1998Martha Kramer SuddarthMuskegon
1999No winner
2000Julea Dodd MoatsLucinda Hinsdale Stone
2001Karen Burkhart WoodworthLucinda Hinsdale Stone
2002Amelia Dodd DenslowLucinda Hinsdale StoneEast Central Division Winner
2003Lynette WinegarnerPhilip Livingston
2004Kecia Alberti-FalkNancy De Graff Toll
2005Christina Futch BrandtLansing
2006Susan LamkinAlexander Macomb
2007Brenda Sheneman Holmes OzogColonel Joshua Howard
2008Meredith ScheiweLouisa St. Clair
2009Jamie Ruark SimekStoney Creek
2010No winner
2011Susan Hartwig WoodThree FlagsNational Winner
2012No winner
2013Heather Elizabeth CurtisEzra Parker
2014Jessica Nicole Gurn HodgesJob Winslow
2015Andrea PetresSarah Ann Cochrane
2016No winner
2017Elizabeth Ann HertelCaptain Samuel Felt
2018No winner
2019No winner
2020Brooke Marie Wagner DarowSarah Caswell Angell
6